Анотація
Резюме. Особливості умов перебування на військовій службі знижує рівень стоматологічного здоров’я військовослужбовців. У свою чергу, постійний бойовий стрес, психологічні та фізичні навантаження негативно впливають на імунну систему, викликаючи загальну і місцеву імунодепресію, що призводить до розвитку стоматологічної патології, яка часто потребує видалення зубів.
Мета дослідження – оцінити рівень м’язово-суглобової дисфункції військовослужбовців із дефектами зубних рядів.
На базі кафедри стоматології післядипломної освіти ІФНМУ проведено клінічне обстеження 64 військовослужбовців-учасників бойових дій, які звернулися з метою ортопедичного лікування часткових дефектів зубних рядів у період першого півріччя 2024 року. Для досягнення мети дослідження нами проведено клінічну оцінку м’язово-суглобових структур хворих за допомогою короткого Гамбурзького тесту. Аналізуючи результати обстеження, у 12,5% хворих виявлено відсутність ознак м’язово-суглобової дисфункції (0-1 бал), у 32,8% – імовірність її наявності (2 бали), а в 54,7% – сформовану м’язово-суглобову дисфункцію (3-6 балів).
Слід зазначити, що при кожному м’язово-суглобовому стані домінуючим є критерій болісної пальпації жувальних м’язів. Водночас часто фіксувалася асинхронність оклюзійного звуку, що, імовірно, свідчить про дисбаланс виконання функції зубними рядами.
Висновки. Результатами обстеження встановлено, що в 54,7% хворих із дефектами зубних рядів зафіксовано сформовану м’язово-суглобову дисфункцію. Найчастіше позитивними критеріями розвитку процесу були болісна пальпація жувальних м’язів та асинхронність оклюзійного звуку. Для якісного ортопедичного лікування військовослужбовців із дефектами зубних рядів та сформованою м’язово-суглобовою дисфункцією необхідним є проведення комплексної інструментально-функціональної оцінки м’язово-суглобових структур.
Посилання
Білан В.О., Бандрівський Ю.Л. Поширеність та структура захворювань тканин пародонта у військовослужбовців ЗСУ в залежності від віку та терміну перебування в зоні бойових дій. Intermedical journal. 2024;1:10-5.
Попович З. Екологія та стоматологічне здоров’я населення України: причинно-наслідковий зв’язок. Сучасна стоматологія. 2022;1–2: 42–6.
Пузиров Є.В., Ізвеков В.В. Бойовий стрес та його наслідки для військовослужбовців. Психологія національної безпеки та безпеки життєдіяльності. 2023;34 (75):205-9. doi: 10.32782/2709-3093/2023.1/33.
Lyshchyshyn MZ, Kovalenko VV. Status and prospects of development of military dentistry in Ukraine. Medicni perspektivi. 2020;1:9-17. doi:10.26641/2307-0404.2020.1.200392.
Дорошенко О.М., Біда В.І., Волосовець Т.М. Стоматологічна реабілітація дорослих пацієнтів із втратою зубів та обструктивним апное сну (огляд літератури). Actual Dentistry. 2024;1:51.
Хомяк К., Костюк Т., Прощенко Н. Персоналізоване лікування пацієнтів з дисфункцією скронево-нижньощелепних суглобів на фоні посттравматичного стресового розладу. Український науково-медичний молодіжний журнал. 2023;4:7-12.
Безкоровайна Л.П., Жегулович З.Є. Окремі аспекти етіології, поширеності та діагностики дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба. Medical Science of Ukraine. 2019;1:111.
